Maska antysmogowa – ratunek przed zatrutym powietrzem

Coraz częściej słyszy się o smogu, utrzymującym się zwłaszcza nad większymi miastami. W mediach podaje się nawet, że Polska znajduje się w czołówce najbardziej zanieczyszczonych krajów Unii Europejskiej. Są to bardzo niepokojące wieści, choćby ze względu na negatywny wpływ smogu na zdrowie człowieka.

Czym jest smog i jak powstaje?

Smog jest mgłą, zawierającą takie zanieczyszczenia powietrza, jak pyły oraz gazy, pochodzące ze spalania w piecach węgla, ze spalin samochodowych i zakładów przemysłowych. Wyróżnia się dwa rodzaje smogu:
– smog klasyczny (londyński, kwaśny),
– smog fotochemiczny (utleniający).
Smog klasyczny powstaje w miesiącach jesienno-zimowych, w tych regionach, gdzie ludzie ogrzewają domy przez spalanie węgla i innych paliw stałych.
Smog fotochemiczny tworzy się zaś w miesiącach letnich, w słoneczne, upalne dni i przy wzmożonym ruchu na drogach.

Wpływ smogu na zdrowie człowieka

Oddychanie zanieczyszczonym powietrzem ma bardzo zły wpływ na zdrowie. Zawarte w nim bowiem szkodliwe substancje, podczas oddychania dostają się głęboko do płuc, a nawet przenikają do krwioobiegu. Wraz z powietrzem wdycha się mnóstwo toksyn, które mogą być przyczyną wielu poważnych problemów zdrowotnych.

Maska antysmogowa gdzie kupić

Jedynym ratunkiem, a jednocześnie bronią przed zatrutym powietrzem, są maski antysmogowe. Poleca się je szczególnie alergikom, osobom z chorobami układu oddechowego, osobom starszym, kobietom w ciąży, sportowcom oraz wszystkim osobom, które dużo czasu spędzają na zewnątrz. Zatem, gdzie kupić maskę antysmogową? Trzeba zajrzeć do sklepów sportowych, rowerowych lub pytać w aptekach. Można również szukać w internecie. Jednak osoby zastanawiające się, gdzie kupić maskę antysmogową, najlepiej zrobią nabywając ją stacjonarnie, bo tylko tak będą mogły ją przymierzyć i dobrać odpowiedni rozmiar.