Lecznicze właściwości nawłoci pospolitej

nawloc

Nawłoć pospolita jest rośliną, której właściwości lecznicze znane są od tysięcy lat. Stosowali ją nie tylko Germanowie, lecz nawet starożytni rzymianie. Co spowodowało, że zyskała tak dużą popularność? Jakie są dokładnie właściwości nawłoci pospolitej, które wpływają na poprawienie się stanu zdrowia?

Składniki a działanie

Kluczowe w przypadku określenia tego, jakie działanie zdrowotne posiada nawłoć pospolita, jest określenie tego, co dokładnie wchodzi w jej skład i za co konkretnie odpowiada. A jak się okazuje, jej skład jest bardzo szeroki, a przez to niezwykle uniwersalny. Na uwagę zasługuje przede wszystkim duża zawartość garbików, które nadają roślinie jej charakterystyczny, cierpki posmak. Dzięki nim jednak posiada ona silne właściwości przeciwbakteryjne oraz przeciwzapalne, które to zostały docenione przez naszych dawnych przodków. Dodatkowo w roślinie tej znajdują się także liczne sole mineralne, które zabezpieczają ciało przed zbyt dużym odwodnieniem np. podczas biegunki lub też duże ilości olejków eterycznych, które mają silne działanie przeciwbólowe.

Na co ją stosować?

Oczywiście roślina ta może być stosowana w bardzo szerokim zakresie najróżniejszych możliwych zastosowań, lecz zdecydowanie poleca się jej używanie podczas przeziębień, problemów żołądkowych, czy też nawet kłopotów ze strony skóry, ponieważ doskonale ją regeneruje. Sprawdza się także przy bólach reumatycznych i menstruacyjnych. Więcej informacji znajdziesz tutaj: www.lekinatury.pl/pl/ziola/nawloc.html