Cenne właściwości zdrowotne dziurawca zwyczajnego?

dziurawiec zwyczajny

Dziurawiec to cenna w ziołolecznictwie roślina, która działa bardzo korzystnie na wiele uciążliwych schorzeń. Zioło to w naturalnej postaci posiada żółte kwiatuszki z niewielkimi dziurkami oraz listki z zawartością olejków eterycznych. Jakie zatem cenne właściwości posiada dziurawiec pospolity?

Dziurawiec – czym charakteryzuje się ta roślina?

Roślina ta jest znana powszechnie niemalże w całej Europie. W naszym kraju można ją bardzo często spotkać w przydrożnych rowach, na łąkach oraz w lasach.
Dziurawiec zwyczajny to roślina bardzo łatwa w uprawie, bowiem nie wymaga ona zbyt dobrych warunków glebowych oraz klimatycznych. Dziurawiec doskonale oraz bardzo szybko wzrasta w lekkich, przepuszczalnych glebach posiadających odczyn lekko kwaśny.
Roślinę tę można z powodzeniem uprawiać w każdym przydomowym ogródku.

Jaki jest skład dziurawca zwyczajnego?

Zawiera on w swym składzie cenny dla zdrowia:

– czerwony barwnik, zwany hyperycyną,
– flawonoidy, w postaci rutyny i kwercytyny
– hiperozyd,
– garbniki
– olejek eteryczny
– witaminy A oraz C

Te cenne składniki sprawiają, że dziurawiec jest powszechnie wykorzystywany w medycynie naturalnej.

Dziurawiec zwyczajny właściwości lecznicze

Dziurawiec pospolity posiada bardzo cenne oraz rozległe właściwości zdrowotne. Ta roślina lecznicza posiada działanie antydepresyjne, przeciwbólowe, żółciopędne oraz przeciwzapalne. Ponadto działa bakteriobójczo oraz przeciwwirusowo.

Po dziurawiec powinny często sięgać osoby z obniżonym nastojem, skłonne do nerwic lekowych oraz depresji. Ponadto zioło to jest bardzo pomocne w leczeniu uciążliwych bóli głowy oraz stawów.

Dziurawiec jest zalecany również podczas bolesnych miesiączek oraz w nieżytach ze strony przewodu pokarmowego. Herbatki z dziurawca zwyczajnego warto tez pić w okresie przeziębienia oraz grypy. Z kolei stosowany zewnętrznie bardzo skutecznie łagodzi rany oraz wszelkiego rodzaju oparzenia.