Kto jest narażony na zgagę?

Zgaga może pojawić się u każdego człowieka, choćby po spożyciu nadmiernie dużej ilości ciężkostrawnych posiłków. Ryzyko pojawienia się zgagi zwiększa spożywanie alkoholu czy palenia papierosów. Jednak zgaga jest związana również z wieloma chorobami.

Przy jakich chorobach występuje zgaga?

Jeśli zgaga jest związane z określonymi chorobami konieczne jest stosowanie leków, które pozwalają na zmniejszenie częstotliwości jej pojawiania się. Do chorób, które sprzyjają pojawianiu się zgagi zaliczyć można:
– choroby wrzodowe,
– przepukliny rozworu przełykowego,
– niestrawność,
– choroby dróg żółciowych.
Bardzo często jednym z elementów leczenia takich schorzeń jest podawanie również preparatów mających niwelować zgagę. Przy chorobach wrzodowych można korzystać choćby z polprazolu, który redukuje refluks oraz pozwala leczyć zgagę. Stosowany może być również w celu zapobiegania występowania wrzodów żołądka.

Częstotliwość występowania zgagi

Pojawiania się zgagi nie powinno się lekceważyć. Przy sporadycznie występującej zgadze można zastosować domowe metody niwelowania nieprzyjemnych objawów czy preparaty typu polprazol max. Natomiast przy częstym pojawianiu się zgagi warto udać się do lekarza. Pozwala to skonsultować problem i ustalić przyczynę jego występowania. Lekarz jest w stanie wykryć choroby, przy których konieczne jest stosowanie specjalistycznego leczenia. Jedynie niwelowanie objawów takich chorób w postaci zgagi może prowadzić do rozwijania się chorób przewlekłych. Im później podejmie się leczenie takich chorób, tym znacznie trudniej jest je w pełni wyleczyć.