Powszechne problemy z hemoroidami

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że hemoroidy to nie choroba, a część ciała, którą każdy człowiek posiada. Są to guzki krwawnicze znajdujące się w odbycie, które pełnią ważną rolę, ułatwiając oddawanie stolca – w tym celu wypełniają się krwią. Dopiero kiedy obszar ten zaczynają trapić problemy, można mówić o – tak naprawdę – żylakach odbytu. Takie zjawisko jest bardzo powszechne.

Komu mogą dokuczać hemoroidy?

Problemy z tą częścią ciała zwykle mają osoby, które narzekają na częste zaparcia, co może być spowodowane piciem małej ilości płynów, spożywaniem niedostatecznej ilości błonnika, trybem życia, głównie siedzącym, czy też innymi czynnikami. Na żylaki odbytu często uskarżają się kobiety ciężarne, u których problem ten jest powodowany zarówno przez częste w tym czasie zaparcia, jak i osłabienie żył. Jest to też częsta przypadłość u osób w podeszłym wieku, co także ma związek z osłabianiem się żył – tak samo jak w przypadku żylaków na nogach. Zresztą środki doustne wzmacniające żyły, mające głównie likwidować żylaki na nogach, mają też pozytywny wpływ na bolesne hemoroidy.

Nie zawsze niezbędne leczenie

Jeśli dolegliwości takie jak świąd odbytu, pieczenie czy nawet niewielka ilość krwi na papierze toaletowym, pojawiają się sporadycznie, na przykład w wyniku silnego zaparcia, nie trzeba się tym niepokoić, a nawet podejmować żadnych działań. Kiedy jednak problem jest poważniejszy, warto ulżyć sobie, sięgając po środki dostępne w aptekach bez recepty. Dopiero w następnej kolejności niezbędne jest skorzystanie z pomocy lekarza.