Żele, płyny czy tabletki na ból zęba – co wybrać w awaryjnej sytuacji?

Jednym z najgorszych do zniesienia typów bólu potrafi być ból zęba. Nadchodzi zazwyczaj niespodziewanie i w najmniej oczekiwanym momencie, nawet jeśli regularnie odwiedzamy dentystę w celu kontroli stanu naszego uzębienia. Co warto mieć w podręcznej apteczce na takie sytuacje?

Leki doustne o działaniu przeciwbólowym

Przy tego typu dolegliwości do wyboru są dwa typy produktów – doustne leki przeciwbólowe lub preparaty do stosowania miejscowego. Tabletki na ból zęba zawierają substancje o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym, takie jak:

  • Ibuprofen
  • Ketoprofen
  • Deksketoprofen
  • Meloksykam
  • Diklofenak

Jeśli ból jest bardzo uciążliwy, warto dopytać farmaceuty o preparaty z jak najsilniejszą substancją czynną. Można też zwrócić uwagę na postać leku – kapsułki szybciej uwalniają substancję aktywną, dzięki czemu efekt przeciwbólowy pojawi się wcześniej niż w przypadku tabletek. Zazwyczaj leki te zaleca się stosować 2-3 razy dziennie, w odstępach co najmniej 6 godzin. Należy pamiętać, że leki przeciwbólowe mogą podrażniać błonę śluzową żołądka, dlatego najlepiej zażywać je po posiłku, szczególnie jeśli konieczne jest dłuższe stosowanie lub pojawiają się niepożądane efekty jak np. ból żołądka.

Leki do stosowania w jamie ustnej

Zażywanie tabletek na ból zęba można połączyć ze stosowaniem miejscowo preparatów do jamy ustnej. Dobrze sprawdzają się płyny do płukania z substancjami przeciwbakteryjnymi (np. z chlorheksydyną), a także żele do wcierania w dziąsła, które również zawierają składniki antyseptyczne i przeciwzapalne.

Ból zęba może zwiastować poważny problem, który wymaga wizyty u dentysty, dlatego nie należy go lekceważyć. Niestety długie zwlekanie może skutkować koniecznością wyrwania lub poważniejszego leczenia zęba. Im szybciej wizyta u specjalisty nastąpi, tym większe szanse na wyleczenie.