Grzybica paznokci

Na grzybicę paznokci można zachorować praktycznie w każdym wieku i niestety nie ma się na to większego wpływu. Zarazić można się wszędzie, ponieważ grzybica przenosi się niezwykle szybko.

Leczenie grzybicy paznokci


Preparat na grzybicę paznokci mogą być przepisane przez lekarza pierwszego kontaktu lub dermatologa. Należy pamiętać, żeby nigdy nie bagatelizować pierwszych objawów i od razu po ich ujrzeniu mówić się na wizytę. Może się okazać, że grzybica jest tylko wynikiem urazu płytki mechanicznej, a równie dobrze może zwiastować nowotwór. Dlatego tak ważne jest wykonanie odpowiednich badań, dzięki którym będzie możliwe określenie szczegółów. Należy mieć na uwadze, że w sprzedaży dostępne są także preparaty na grzybicę paznokci bez recepty, ale zdecydowanie lepiej jest skorzystać z pomocy profesjonalnego lekarza, którego zadaniem jest postawienie właściwej diagnozy.

Formy leczenia


Warto zwrócić uwagę na fakt, że leki na grzybicę paznokci są całkowicie bezpieczne oraz skuteczne, dlatego warto z nich korzystać. Leczenie należy rozpocząć od razu kiedy pojawią się pierwsze objawy grzybicy. Im dłuższe czekanie, tym większa szansa, że grzybica rozprzestrzeni się także na inne paznokcie. Warto dodać, że stosowane jest leczenie miejscowe, skojarzone, chirurgiczne oraz ogólne. Pierwszym etapem jest oczywiście leczenie miejscowe, a w tym celu wykorzystywane są leki w formie lakieru lub płynu. Poprawa powinna nastąpić po 1 – 2 regularnego stosowania preparatu. Jeśli się tak nie dzieje, to doktor decyduje się z reguły skierować pacjenta na leczenie skojarzone. Polega to na połączeniu preparatów miejscowych z doustnymi.