Zastosowanie arniki górskiej oraz przeciwwskazania do jej stosowania

Na świecie znanych jest około trzydziestu odmian arniki górskiej. Występuje ona w górach europejskich i północnoamerykańskich. Jej okres kwitnięcia przypada na czerwiec i to wtedy zbiera się jej kwiaty. Zbiór liści następuje około dwóch miesięcy później. Na końcu, zazwyczaj w październiku, pozyskiwane są drogocenne kłącza arniki. Z wszystkich trzech elementów produkowane są dobroczynne dla zdrowia preparaty do stosowania wewnętrznego, jak i zewnętrznego.

Arnika w postaci naparu

Arnika górska do stosowania wewnętrznego jest zalecana kobietom przechodzącym menopauzę, ponieważ jej wpływ pomaga niwelować towarzyszące przekwitaniu uderzenia gorąca. Co więcej, spożywane regularnie napary z arniki poprawiają ciśnienie tętnicze krwi – z tego powodu uważa się, że arnika może zapobiegać wylewom krwi do mózgu, udarom oraz zawałom serca. Picie wywarów z arniki górskiej jest szczególnie polecane osobom zmagającym się z chorobą wieńcową i innymi schorzeniami dotyczącymi układu krwionośnego.

Zioła do stosowania zewnętrznego

Preparaty na bazie arniki najczęściej przybierają postać maści. Jej użycie jest wskazane przy stłuczeniach i urazach; właściwości przeciwobrzękowe pomagają niwelować opuchliznę, natomiast przeciwbólowe – ból związany z urazem. Szerokie zastosowanie arniki wprowadzono również w leczeniu oparzeń (zwłaszcza tych pierwszego stopnia). Maść na jej bazie nie tylko łagodzi ból wywołany znacznym uszkodzeniem naskórka i skóry właściwej, ale także znacznie przyspiesza gojenie się powstałych na skutek oparzenia ran. W aptekach można znaleźć również specyfiki z dodatkiem tego prozdrowotnego zioła dedykowane chorobom reumatycznym.

Przeciwwskazania

Jak przypadku większości ziół, przeciwwskazaniem do wewnętrznego stosowania produktów zawierających arnikę jest ciąża i okres karmienia piersią. W przypadku maści do stosowania zewnętrznego – jedynym przeciwwskazaniem jest uczulenie na arnikę górską lub którąś z substancji pomocniczych występujących w składzie preparatu leczniczego.