Na czym polega dieta eliminacyjna?

Alergie pokarmowe występują dość powszechnie u dzieci i są związane przede wszystkim ze spożywaniem białek mleka krowiego. Alergeny powodują powstawanie przeciwciał i uwalnianie histaminy. Podatność na występowanie przykrych dolegliwości związana jest z brakiem dojrzałości układu immunologicznego dzieci oraz uwarunkowaniami genetycznymi.

Kiedy wprowadza się dietę eliminacyjną?


W przypadku występowania niekorzystnych dolegliwości, w tym choćby: sapki, przewlekłego nieżytu nosa, wysypki lub biegunki zaleca się przeprowadzenie odpowiedniej diagnostyki. Polega ona na ograniczaniu spożycia produktu zawierającego potencjalne czynniki drażniące oraz prowadzeniu obserwacji. W przypadku skorelowania czynnika z objawami dąży się do jego trwałego lub czasowego ograniczania w diecie.

O czym należy pamiętać wprowadzając dietę eliminującą?


Wprowadzanie diety eliminującej nie może wpłynąć na pogorszenie jej jakości oraz odpowiedniego zbilansowania. W tym celu podaje się godne polecenia produkty, takie jak na przykład mleko Bebilon pepti 2. Tego typu preparaty umożliwiają ustąpienie lub złagodzenie reakcji alergicznych, a jednoczenie nie powodują niedoborów odżywczych oraz nie zaburzają prawidłowego wzrostu dziecka. Mleko Bebilon pepti 2 https://www.aptekagalen.pl/bebilon-pepti-2-dha-400g może być podawane maluchom przez stosunkowo długi czas. Wprowadzając ograniczenia lub zmiany żywieniowe w diecie dziecka należy zawsze pamiętać o konsultacji lekarskiej. Specjalista przeprowadzi wówczas odpowiednią diagnostykę oraz zaproponuje sposób na rozwiązanie lub ograniczenie konkretnego problemu.