Inhalatory dla dzieci – jak prawidłowo ich używać?

Infekcje górnych dróg oddechowych pochodzenia wirusowego, dosyć szybko mogą przerodzić się w bardziej rozległe stany, które są szczególnie uciążliwe dla najmłodszych. Wtedy należy sięgać według wskazań lekarza po odpowiednie środki, takie jak nebulizator dla dzieci.


Kiedy konieczne jest użycie sprzętu do inhalacji?


Inhalator dla dziecka przydatny jest już podczas pojawienia się pierwszych symptomów świadczących o zainfekowaniu górnych dróg oddechowych. Korzystne jest wtedy wykonanie wziewu, chociażby z roztworu soli fizjologicznej, która łagodzi nieżyt nosa i zapalenie zatok. Inhalator dla noworodka może być również wykorzystany podczas kataru, ale należy pamiętać by miał on odpowiednich rozmiarów maseczkę, którą następnie przykłada się do twarzy dziecka tak, by szczelnie do niej przylegała.
Inhalator dla niemowlaka wykorzystywany jest także w przebiegu:
stanów zapalnych gardła,
zapalenia krtani,
zapalenia tchawicy,
zapalenia oskrzeli,
zapalenia płuc,
zaostrzenia reakcji immunologicznej na alergeny wziewne,
w przebiegu astmy dziecięcej;


Jakie środki wziewne można stosować w trakcie nebulizacji?


Nebulizator dla niemowląt ma za zadanie przekształcić płynną postać leku lub substancji o działaniu leczniczym w aerozol, który z łatwością dostaje się nawet do najdalszych zakamarków płuc. Środki, jakie inhalator dla dzieci bez problemu zamienia w drobne cząsteczki to:
sól fizjologiczna,
woda morska,
olejki eteryczne (miętowe, eukaliptusowe),
sterydy wziewne,
substancje o natychmiastowym działaniu rozkurczającym oskrzela;


Jak prawidłowo przeprowadzić inhalację u niemowlaka?


Zabieg nebulizacji należy wykonywać, stosując odpowiednie odstępy czasowe, wyznaczone przez lekarza prowadzącego. Dawki leku wziewnego także muszą ściśle odpowiadać wskazaniom lekarskim. Płyn zawierający lek wlewa się do specjalnego pojemniczka, który zaznaczony jest w instrukcji, jaką ma inhalator dla niemowlaka. Następnie należy niemowlę ułożyć w dogodnej pozycji na kolanach lub przedramionach, przyłożyć maseczkę do jego twarzy i włączyć nebulizator. Zabieg ma trwać tak długo, aż wyczerpie się lek w zbiorniku.


Inhalatory dla dzieci, a szczególnie ich końcówki, czyli maseczki wymagają po każdej nebulizacji dokładnego umycia. Po zakończonej kuracji, zwłaszcza wziewami zawierającymi sterydy, warto przemyć wnętrze ust dziecka zwilżonym gazikiem, by nie doszło do rozwoju aft.
Inhalator dla niemowląt zwłaszcza tych, które mają skłonność do częstych chorób dróg oddechowych z zaostrzonym przebiegiem, to sprzęt, który powinien znajdować się w domu na wyciągnięcie ręki. Po ofertę sprzedażową zapraszam do sklepu Nowafarmacja.pl.