Taśmy do tapingu – kiedy warto z nich skorzystać?

taśmy do tapingu

Zespoły bólowe kończyn, naderwany mięsień, obrzęki limfatyczny lub rozległe siniaki? To tylko kilka przykładów dolegliwości, na które pomogą taśmy do tapingu. Czym dokładnie są i kiedy warto z nich skorzystać?

Taśmy do tapingu – czym są tzw. tejpy?

Tejpy są specjalnymi taśmami bądź plastrami, które wykorzystuje się w ramach kinesiotapingu. Ta technika nazywa się również plastrowaniem dynamicznym i jest jedną z często wykorzystywanych metod przez m.in. sportowców, fizjoterapeutów, ortopedów, a także kosmetologów (taping kosmetyczny).

Popularność taśm fizjoterapeutycznych ciągle rośnie ze względu na ich skuteczność, bezpieczeństwo i szerokie spektrum działania – niwelują dolegliwości o różnym podłożu i można je stosować na prawie wszystkie części ciała. Z taśm do tapingu mogą korzystać zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci.

Taśmy do tapingu – z czego są wykonane?

taśmy do tapingu

Taśmy do tapingu z tego sklepu wykonane są z wysokiej jakości bawełny, która grubością i rozciągliwością przypomina ludzką skórę. Materiał ten zapewnia też swobodny przepływ powietrza i absorbcję wilgoci. Po wewnętrznej stronie taśmy są pokryte wodoodpornym i hipoalergicznym klejem medycznym. Dzięki niemu dobrze przylegają do skóry, a także nie pozostawiają śladów po oderwaniu i nie uczulają.

Jak działają taśmy do tapingu?

Zabieg plastrowania dynamicznego polega na oklejaniu specjalnymi taśmami określonych miejsc ciała. Tejpy zwiększają przestrzeń między skórą, a mięśniami, unosząc naskórek i powięź.  W ten sposób poprawiają krążenie krwi oraz limfy. Dzięki temu szybciej dochodzi do zmniejszenia stanu zapalnego czy obrzęku, a tym samym skraca się czas rekonwalescencji. Co więcej, zwiększony przepływ krwi lepiej odżywi tkanki oraz przyśpieszy ich regenerację.

Przyklejone taśmy fizjoterapeutyczne nie zakłócają i nie usztywniają ruchu – dzięki temu możliwa jest dynamiczna praca plastrów z mięśniami oraz skórą.

Co warto wiedzieć o przyklejaniu tejpów? Właściwa aplikacja taśm jest kluczowa, ponieważ to od niej zależy, czy zostanie osiągnięty założony cel terapeutyczny. Dlatego taping jest głównie wykonywany przez specjalistów. Możliwość samodzielnej aplikacji jest oczywiście możliwa, jednak powinna się ona odbywać najlepiej dopiero po uprzednim kontakcie z fizjoterapeutą lub lekarzem.

Kiedy stosować taśmy do tapingu?

Taśmy fizjoterapeutyczne znajdą zastosowanie w leczeniu i łagodzeniu:

  • dolegliwości bólowych związanych z urazem lub kontuzją (np. skręcenia stawu skokowego, naderwania mięśnia),
  • bólu o podłożu zwyrodnieniowym,
  • obrzęku limfatycznego,
  • przeciążenia aparatu ruchu,
  • rozległych siniaków,
  • zapalenia mięśni, stawów lub ścięgien.

Taśmy do tapingu pomagają również ustabilizować elementy układu ruchu. Korygują nieprawidłowe ułożenie powierzchni stawowych i przywracają właściwą ruchomość powięzi. Co więcej, regulują napięcie mięśniowe, np. w przypadkach osłabienia lub naciągnięcia mięśnia. Taśmy kinesio mogą być wykorzystywane profilaktycznie – zapewniając wsparcie i stabilizację stawów, chronią przed kontuzją.