Wkładki laktacyjne – niezbędnik każdej młodej mamy

Wkładki laktacyjne - niezbędnik każdej młodej mamy

Pierwsze chwile z dzieckiem to niezapomniany czas przepełniony emocjami i radością. Dla świeżo upieczonej mamy ten etap wiąże się również z rozpoczęciem karmienia piersią, jeżeli taki sposób żywienia noworodka wybrała. Pierwsze dni, tygodnie, a nawet miesiące naturalnego karmienia sprawiają wiele trudności. Warto wcześniej się do nich przygotować. Wśród wielu dostępnych na rynku akcesoriów dla mam absolutnym niezbędnikiem są wkładki laktacyjne.

Trudne początki 

W ciele kobiety produkcja pokarmu rozpoczyna się wraz z oddzieleniem łożyska, a zdrowy noworodek potrafi ssać pierś już w pierwszych chwilach po opuszczeniu łona matki. Jego potrzeby w pierwszych godzinach i dniach są minimalne. Już kilka kropel matczynego mleka zapełnia malutki żołądek. Z każdym dniem to będzie się jednak zmieniać, a możliwości mamy, przy odpowiednich warunkach, dopasują się do wymagań niemowlęcia.

Wiąże się to z dość dynamicznymi procesami, które mogą przynosić nieprzyjemne efekty uboczne. W ciągu 2-5 dni od porodu przychodzi etap zwany nawałem mlecznym. Piersi pęcznieją i stają się bardzo bolesne. Po tym czasie produkcja pokarmu rusza pełną parą. Zaczyna on także wydostawać się z brodawek pomiędzy karmieniami. Charakterystyczne jest także to, że gdy mama karmi dziecko z jednej piersi, to z mleko wypływa również z drugiej. To dość kłopotliwe sytuacje, które ciężko przewidzieć, dlatego tak ważne są wkładki laktacyjne.

Ochrona bielizny i delikatnej skóry

Wkładki laktacyjne mają za zadanie przede wszystkim ochronić bieliznę i ubranie karmiącej mamy przed plamami. Pokarm kobiecy na samym początku laktacji jest dość tłusty, może więc pozostawić po sobie trwałe plamy. Jeśli nawet z czasem traci zawartość tłuszczu, wilgotna i poplamiona bielizna nie jest ani wygodna, ani tym bardziej estetyczna.

wkładki laktacyjne z bawełny

Druga bardzo istotna kwestia to również ochrona samych piersi. Wkładki laktacyjne, odpowiednio dobrane, ochronią delikatne w tym czasie i często poranione brodawki przed otarciami. Są też bardzo higieniczne. Zazwyczaj zmienia się je częściej niż biustonosz, przez co wewnątrz nie namnażają się bakterie. W pierwszych tygodniach karmienia przydają się również maści ochronne. Przy ich stosowaniu wkładki stają się bardzo pomocne.

Jakie wkładki laktacyjne wybrać?

Pod adresem https://sanbello.pl/ciaza-i-macierzynstwo/karmienie-piersia/wkladki-laktacyjne znaleźć można wiele rodzajów wkładek laktacyjnych od różnych producentów. Wszystkie z nich można zamknąć wśród tych trzech kategorii:
– wkładki laktacyjne jednorazowe,
– wkładki laktacyjne wielorazowe,
– wkładki laktacyjne sylikonowe.

Na sam początek karmienia najlepsze będą te jednorazowe, koniecznie z bawełnianą powłoczką. Mogą różnić się rozmiarem i kształtem. Warto więc wypróbować kilka z nich, zanim zrobi się większe zapasy. Tutaj bowiem potrzebna będzie spora ilość tego produktu. Wkładki wielorazowe różnią się tym, że nie wymagają tak częstej wymiany. Dlatego z ich używaniem warto zaczekać, aż laktacja się ustabilizuje, aby nie narazić skóry na zanieczyszczenie. Sylikonowe wkładki laktacyjne to nieco inny produkt. Nie będą wchłaniać pokarmu, lecz tylko chronić brodawki przed otarciami. Istnieją także takie warianty, które pozwalają na magazynowanie mleka, co może być istotne, kiedy młoda mama ma problem z zapewnieniem jego odpowiedniej ilości dla swojego maluszka.