Domowa sala ćwiczeń

materace do ćwiczeń

Nikogo nie trzeba przekonywać, że aktywność fizyczna ma dobry wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Już 15 minut ćwiczeń albo półgodzinny spacer, pozytywnie oddziałuje na organizm. Codzienny, dobrze zaplanowany ruch, z powodzeniem zastąpić może terapię medyczną i zażywanie leków o szerokiej gamie skutków ubocznych. A można przecież zadbać o zdrowie, nawet nie wychodząc z domu.

Dlaczego warto ćwiczyć

Dla wielu osób impulsem do rozpoczęcia pracy nad swoim ciałem jest nadwaga. Ćwiczenia fizyczne w domu to znakomity sposób na zredukowanie tkanki tłuszczowej. Systematyczna aktywność, jedynie przez kilkanaście minut dziennie przyśpiesza przemianę materii, a co za tym idzie redukcję wagi ciała. Badania naukowe dowodzą, że metabolizm osoby ćwiczącej przyśpiesza nie tylko w czasie aktywności, ale również taki stan utrzymuje się przez wiele godzin po zakończeniu zajęć.

Innym ważnym powodem jest poprawa sprawności i siły. Oczywiste jest to, że podczas ćwiczeń zwiększa się zakres ruchu i rozwijają się mięśnie. Warto by zajęcia takie zawierały dużo elementów gimnastycznych, wykonywanych na leżąco, najlepiej na materacach do ćwiczeń.
Zajęcia takie mają ogromny wpływ na wygląd a tym samym na psychiczne samopoczucie. Sprawność i siła niezbędne są człowiekowi w codziennym życiu, chociażby podczas wchodzenia po schodach, w trakcie robienia większych zakupów czy noszenia siatek.

Oprócz tego aktywność fizyczna ma bardzo pozytywny wpływ na serce i cały układ krwionośny. Zwiększa odporność organizmu, redukuje poziom cukru, może mieć wpływ na wyregulowanie poziomu cholesterolu. Ma ogromny znaczenie dla tkanki mięśniowej, układu kostnego i oddechowego.
Ważna jest jednak wytrwałość i systematyczność ćwiczeń, a z tym bywa spory problem. Często brakuje motywacji do tego, by wyjść na świeże powietrze. Dlatego warto pomyśleć o możliwości ćwiczenia w domu, nawet przed telewizorem.

Jaki sprzęt kupić do domowych ćwiczeń

materace do ćwiczeń

Aby dbać o swoje zdrowie, mieć ładną sylwetkę i być dumnym z siebie, wcale nie trzeba odwiedzać sali ćwiczeń, klubu fitness czy siłowni. Wystarczą właściwe akcesoria i sprzęty do tego, by móc bez wysiłku ćwiczyć w domu.

Podstawowym sprzętem, szczególnie kiedy chcemy położyć większy nacisk na gimnastykę, są materace do ćwiczeń. Należy przy zakupie zwrócić uwagę na ich wielkość i grubość, w zależności od tego, kto będzie je użytkował i jaka aktywność będzie na nich uprawiana. Warto to skonsultować ze sprzedawcą albo poszukać wskazówek specjalistów. Materace do ćwiczeń sprzedawane są w tak szerokiej gamie modeli, że opłaca się ten zakup, dobrze przemyśleć.

Oprócz tego w prywatnej sali gimnastycznej przydadzą się hantle o różnych ciężarach, obciążniki do nadgarstków, taśmy oporowe czy skakanka. Można także dokonać zakupu specjalistycznego sprzętu jak rower stacjonarny czy bieżna, ale to już spory wydatek i potrzeba do tego dużo miejsca.
Nie można również zapominać od odpowiednim stroju. Oprócz spodenek, koszulki czy dresu, przydać się mogą potówki i opaska na włosy.


Bardzo ważne, podczas indywidualnych ćwiczeń, jest dopasowanie ich do swoich potrzeb i możliwości. Warto więc wcześniej zapoznać się z tematem, poszukać materiałów w internecie albo skonsultować się ze specjalistą od takich ćwiczeń.