Testy na COVID-19, czym są i gdzie je kupić?

test na covid

Od wybuchu pandemii, COVID-19 stał się elementem życia każdego z nas, który bezpośrednio wpłynął na nasze życie. Choroba ta dalej trwa i możemy zostać nią zakażeni niezależne od czynników takich jak nasz wiek, miejsce zamieszkania, czy ogólny stan zdrowia. Z tego powodu bardzo ważnym elementem jest diagnostyka.

Testy na COVID-19

Istnieje obecnie kilka rodzajów testu na obecność SARS-CoV-2, czyli wirusa powodującego COVID-19:

  • Test PCR: Jest to najczęściej stosowany test na COVID-19 (dostępny np. na https://www.nowafarmacja.pl/test-na-koronawirusa) . Polega on na wykryciu materiału genetycznego wirusa w próbce pobranej z nosogardła lub jamy ustnej.
  • Test antygenowy: Test zwany również „szybkim testem na covid” jest szybszy i tańszy niż test PCR, ale mniej czuły. Polega na wykryciu białka wirusa w próbce pobranej z nosogardła.
  • Test serologiczny: Test serologiczny wykrywa przeciwciała wytworzone przez organizm w odpowiedzi na infekcję. Może być używany do wykrywania przeszłych zakażeń.

Gdzie kupić test na COVID?

Test na COVID-19 kupić możemy w aptece. Są ich różne rodzaje: testy antygenowe oraz serologiczne. Nie każdy test posiada również jednakowy sposób użycia, więc aby w prawidłowy sposób się przetestować należy korzystać z testu zgodnie z dołączoną instrukcją. Niektóre wymagają pobrania dawki śliny, a inne chociażby próbki z nosogardła. Przed kupnem takiego testu zaleca się konsultację z lekarzem, aby upewnić, że jest to prawidłowy sposób na zbadanie swojej dolegliwości, ponieważ objawy COVID-19 potrafią być bardzo różne oraz nieschematyczne.

Ceny testów na COVID oraz ich wiarygodność

Obecnie na rynku znaleźć możemy testy wielu różnych firm, których ceny wahają się przeważnie w przedziale 5-20zł, co jest bardzo dużym rozrzutem. Nie dają nam one gwarancji prawidłowego wyniku, ponieważ wiarygodność testów zależna jest od zarówno marek, producentów, jak i metod pobierania próbek. Oznacza to, że mimo pozytywnego testu możemy nie być chorzy na COVID. Zaleca się więc wyniki testów kupionych w aptece potwierdzać przez laboratorium lub lekarza, aby mieć pewność, że są wiarygodne.