Kiedy warto stosować majtki na nietrzymanie moczu?

majtki na nietrzymanie moczu

W życiu człowieka występują nierzadko schorzenia, które przekładają się na dosyć niekomfortowe i wstydliwe skutki uboczne. Taką przypadłością jest m.in. nietrzymanie moczu, które w miejscach publicznych, a także podczas snu może znacznie obniżać komfort życia. Nietrzymanie moczu można i trzeba leczyć, ale istnieją również doraźne środki zaradcze, poprawiające funkcjonowanie osób cierpiących na tę przypadłość. Czy stosowanie majtek na nietrzymanie moczu można zaliczyć do takich środków? 

Czym jest nietrzymanie moczu?

Nietrzymanie moczu to ogólnie parcie na pęcherz moczowy, nad którym nie można do końca zapanować. Objawia się bezwiednym popuszczaniem moczu, ale i ciągłym uczuciem przepełnienia i parcia, powodując duży dyskomfort życia cierpiącej na tę przypadłość osoby. Nietrzymanie moczu dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn i powinno być bezwzględnie leczone. W niektórych sytuacjach leczona przypadłość zanika całkowicie, a w innych jej intensywność zostaje obniżona, ale zawsze warto skorzystać w tym względzie z porady lekarza specjalisty. Inkontynencja leczona jest przez urologa, a w wypadku kobiet także u ginekologa.

Co może powodować nietrzymanie moczu?

Nietrzymanie moczu najczęściej powiązane jest ze starzeniem się organizmu, przy czym u kobiet dosyć często może występować już po osiągnięciu czterdziestego roku życia. Nie można jednak inkontynencji uważać za coś standardowego, występującego obligatoryjnie po ukończeniu określonego roku życia, ale w razie wystąpienia koniecznie trzeba poradzić się lekarza.

Nietrzymanie moczu może mieć związek z występowaniem niektórych chorób i będą to m.in.:

  • stwardnienie rozsiane;
  • przerost gruczołu krokowego;
  • zapalenie pęcherza;
  • pęcherz nadreaktywny;
  • choroba Parkinsona.

Ponadto wraz z wiekiem może dochodzić do osłabienia mięśni miednicy, niedostatecznie zamykających ujście cewki moczowej, a także z innych powodów. Nietrzymanie moczu dzielone jest na trzy typy. Nietrzymanie moczu wysiłkowe mające związek właśnie z osłabieniem mięśni dna miednicy, które objawia się wyciekami moczu przy podjęciu wysiłku, ale również podczas śmiechu, kichania, czy kaszlania. Ponadto nietrzymanie moczu z naglącym parciem, gdy występuje nagła potrzeba oddania moczu oraz nietrzymanie moczu z powodu przepełnienia pęcherza, mające najczęściej związek z przerostem gruczołu krokowego u mężczyzn. 

Jak sobie radzić z nietrzymaniem moczu?

Z racji na fakt, że nietrzymanie moczu, czyli jego bezwiedne wyciekanie jest bardzo krępujące, stosowane są środki zapobiegające ujawnieniu pojawienia się wypływu moczu. Mogą to być pieluchy albo pieluchomajtki, ale w pewnych sytuacjach będą one wprawdzie maskowały problem, to nie do końca podniosą komfort życia. Tego typu zabezpieczenie jest dość grube i może być widoczne w przestrzeni publicznej, a szczególnie pod spodniami i dopiero majtki na nietrzymanie moczu sprawiają, że niekorzystna przypadłość staje się da osób postronnych niewidoczna (można się w nie zaopatrzyć tutaj).

Majtek na nietrzymanie moczu spod odzieży nie widać. Zakładane są podobnie jak zwykła bielizna, a jedynie spełniają dodatkową funkcję. Z tego typu zabezpieczeniem nietrzymanie moczu w przestrzeni publicznej nigdy nie zostanie ujawnione.