Nowoczesne podejście do diagnostyki prostaty — czym jest PSA

Badanie PSA, czyli badanie poziomu antygenu specyficznego prostaty, jest kluczowym narzędziem w diagnostyce stanów zdrowia gruczołu krokowego.

Procedura ta odgrywa istotną rolę w wykrywaniu potencjalnych problemów związanych z prostatą, co pozwala na wczesne rozpoznanie chorób oraz odpowiednie wdrożenie terapii.

Wskaźnik PSA — podstawowe informacje

PSA to białko wytwarzane przez komórki gruczołu krokowego. Jego poziom w organizmie mężczyzny może być zwiększony w przypadku różnych schorzeń, takich jak zapalenie prostaty, przerost gruczołu krokowego czy rak prostaty.

Badanie PSA polega na pobraniu krwi i oznaczeniu w niej poziomu tego antygenu.

Kiedy warto wykonać badanie PSA?

Badanie PSA jest zalecane przede wszystkim mężczyznom po 50. roku życia, jednak istnieją również wyjątki.

W przypadku wystąpienia objawów, mogących wskazywać na problemy z prostatą, takich jak częste oddawanie moczu, ból podczas mikcji czy obecność krwi w moczu, badanie to może być wykonane również u młodszych pacjentów.

Czy badanie PSA jest jedynym wskaźnikiem diagnostycznym?

Warto podkreślić, że badanie PSA nie jest jedynym czynnikiem decydującym o stanie zdrowia prostaty. Wynik może być zwiększony również w przypadku innych schorzeń czy po przebytym wysiłku fizycznym.

Dlatego też, w przypadku podejrzenia problemów z prostatą, konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem oraz wykonanie dodatkowych badań diagnostycznych.