Zioła do waporyzacji w lecznictwie i profilaktyce

Od kilku lat w Polsce rośnie zainteresowanie konsumentów waporyzatorami. Inaczej mówiąc są to urządzenia służące do generowania pary z ziół do waporyzacji. Do niedawna z inhalacją można było się spotkać tylko w sanatoriach. Wiązało się to głównie z tym, że maszyny do wytwarzania pary były dużych rozmiarów. Obecnie już za około dwieście złotych można nabyć kompaktowy sprzęt do inhalowania w warunkach domowych.

Jakie walory lecznicze posiadają zioła do waporyzacji ?

Przede wszystkim należy zaznaczyć, że waporyzowanie samo w sobie nie jest szkodliwe. Podczas procesu generowania pary nie powstają substancje rakotwórcze, toksyny oraz substancje rakotwórcze, które pojawiają się w czasie spalania. Szkodliwe związki nie będą się pojawiać jeśli zioła do waporyzacji nie będą podgrzewane w temperaturze przekraczającej 200 stopni. Warto podkreślić, że para nie jest gorąca i dzięki temu nie wpływa negatywnie na drogi oddechowe. Pozytywny wpływ na organizm mają wszystkie zioła lecznicze, które będą podgrzane zgodnie z zaleceniami.

Które zioła do waporyzacji wybrać ?

Najważniejsze, aby mieszkanki ziół do waporyzacji posiadały certyfikaty świadczące o tym, że rośliny są pochodzenia organicznego. Jest to bardzo istotne, ponieważ wiele mieszanek pochodzi z upraw nieekologicznych i skażonych pestycydami. Inhalowanie ziołową parą ma zbawienny wpływ na funkcje całego organizmu. Na stres pomoże waporyzowanie m.in. melisy, rumianku i lawendy. Na dolegliwości dróg oddechowych zielarze polecają anyż, eukaliptus i mięte.